Boşnak Böreği

2009-08-11 12:28:00


 


Boşnak Böreği
Malzeme:
6-7 bardak un
200 gr margarin
2-3 kaşık sıvı yağ
Tuz
Ilık su
Beyaz peynir
Yapılışı:
Unu yoğurma kabına alın tuz ekleyip ılık su ilavesi ile yoğurmaya başlayın.Orta sert bir hamur elde edinceye kadar ılık suyu ekleyin. Bezelere ayırıp tatlı tabağı büyüklüğünde açıp üzerine margarin sıvı yağ karışımını sürün.Tüm hamuru tamamlayıncaya dek her kata margarin sürerek üst üste dizin.Bittiğinde tek tek ince bir yufka oluncaya kadar ellerinizin üstünde hamuru çekerek açın.( üçer üçer de açabilirsiniz) Tepsiye yerleştirip çekerek açmaya da devam edebilirsiniz.Rendelenmiş peyniri hamurun yarısına geldiğinde serpin .Elle veya tepside çekerek hamurları açmaya devam edin.Tüm hamurlar bittiğinde üzerine kalan yağı sürüp fırında üzeri kızarıncaya dek pişirin. Dilimleyip servis yapabilirsiniz.
                                                                                                       Afiyetle......
Şehnaz'ın Notu:
Daha önce Boşnak böreğinin kol böreği şeklinde olanını burada yayımlamıştım.Orada da belirttiğim gibi boşnak böreğini uzmanından, yani boşnak olan kayınvalidemden öğrendim.Burada bazı ziyaretçi dostlar farklı yorumlar getirdi yapılışı üzerine.Bazen kişiden kişiye ve aileden aileye bile değişen mutfak alışkanlıkları vardır.Ben iddia etmiyorum ki benimki gerçek boşnak böreğidir.50  yıllık tecrübeden öğrendiğim şekliyle yapıyorum.
Tabii ki uzmanı eşimin annesi ben henüz bu konuda uzman değilim.Ama eşim gayet güzel yaptığımı söyler.Bu küçük açıklamayı iyi niyetli olmayan bazı yorumcular için yazdım.Sevgimle...

Daha önce yayımladığım ıspanaklı boşnak böreği için :
http://sehnazmutfakta.blogcu.com/bosnak-boregi-ispanakli_13047381.html

Boşnak Böreği Servis

boşnak böreği

Bu da Boşnak kayınvalidemin evinde yediklerimizden..

3857
0
0
Yorum Yaz