Cevizli Bilecik Lokumu

2009-10-01 14:07:01

Cevizli Bilecik Lokumu

          Cevizli Bilecik Lokumu

Malzeme:
5-6 bardak un

1 çay bardağı ılık süt

1 yemek kaşığı kuru maya

1 tatlı kaşığı şeker

1 yumurta sarısı (üzerine)

1 tatlı kaşığı tuz

Ilık Su ( Aldığı kadar)
İçine:
1 su bardağı ceviz

1 tatlı kaşığı yeni bahar
Üzerine:
çörekotu
susam
Yapılışı:

Ilık sütü maya ve şekerle karıştırıp  10 dk. kabarması için bekleyelim.Unu yoğurma kabına alıp, kabaran mayayı içine döküp tuzu da ilave edelim. Ilık su ekleyerek yoğurmaya devam edelim.Üzerini bir bez ile örtüp kabarması için 45 dk.(hamur iki katı büyüklüğe ulaşana dek)Ilık bir ortamda bekletelim.
Devizleri rondoda öğütelim veya havanda dövelim.İçine yenibahar ekleyip karıştıralım.Mayalanan hamurumuzu tatlı tabağı büyüklüğünde elimizle açalım ve içine cevizi serpelim.Rulo yapıp tekrar bükelim ve kıvırıp tepsiye yerleştirelim.10 dk. kadar tepside kabarması için bekleyip üzerine yumurta sarısı sürelim ,çörekotu ve susam serpip 180 derecede kızarana dek  pişirelim.
                                                           Afiyetle.............

Şehnaz'ın Notu:
Cevizli Bilecik Lokumu Bilecik'te Bayram sofralarının vazgeçilmezidir.Annem de bayramda her zaman yapardı.Aile büyükleri çeşit çeşit yemekler hazırlar çocukları geldiğinde sofralar kurar ya..Bir çeşit de bu cevizli lokum olur sofraları süsleyenDil
Ben de geçtiğimiz bayram sabahında, kardeşlerimi bayram sabahı kahvaltısına davet edip bu defasında özellikle lokum yapıp kardeşlerimi anne yiyeceklerinden mahrum etmek istemedim.Bayram sabahı sofrası benim için çok özeldir.Bu yüzden tüm ailem bir arada olsun isterim.Annemi kaybettiğimizden beri her bayram sabahını kardeşler bir arada geçiriyoruz.Ben onlara teşekkür ediyorum bunu gelenek haline getirdiğimiz için..Beni kırmadıkları için..

ÜnlemDaha önce bu tarifi vermiştim.Küçük değişikliklerle yapılışları var.İsterseniz tamamını süt ile isterseniz mayalanma aşamasında süt yoğurma kısmında su ile yoğurabilirsiniz.Annem pek ölçü kullanmadan yapardı lokumu bu yüzden aslında ölçüleri koyduğunuz unun miktarına göre ayarlanabiliyor.Azaltıp çoğaltabilirisiniz.Bilecik lokumunu ; Bursa lokumu diye görüyorum pek çok yerde.Benim bildğim bu ama Bursa ,Bilecik ve Eskişehir hemen hemen aynı yapıyor.Zaten bu üç şehirde benzer yiyecekler görebilirsiniz.Yöresel yemekler aşağı yukarı aynıdır ve hamur işi ağırlıklıdır.Bir de et yemekleri..Göz Kirpiyor
Bu yörede Rumeli Türkleri yoğun olduğundan; dolayısı ile aynı tarz yemekler olduğunu görürsünüz.
Haşhaşlı lokumun  içine sıvı haşhaş içine sürülebiliyor.Veya üzerine serpilen haşhaş kullanılabiliyor.
Anneciğimi rahmet ve minnetle anıyorum Bu güzel lezzetleri öğrettiği için.

1297
0
0
Yorum Yaz