sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
18 02 2009

Cevizli Ekmek



                          Cevizli Ekmek
Malzeme:
5-6 bardak un
1 çorba kaşığı kuru maya
1 tatlı kaşığı şeker
tuz ve su
1 su bardağı iri çekilmiş  ceviz
Yapılışı:
Önce mayamızı küçük bir kaseye alıp 1 çay bardağı ılık su ve şeker ile karıştıralım.10-15 dk kabarmasını bekleyelim. Unumuzu derin bir kaba alıp ortasını havuz gibi açalım.Kabaran mayayı dökelim ve yavaş yavaş ılık su ilavesi ile yoğuralım.Hamurumuz kulak memesi kıvamına gelene dek su ilave edelim.en son iri çekilmiş cevizleride bolca ekleyelim.Üzerini örtüp 45 dk. ılık bir ortamda mayalandırma için bekletelim.
Yağlanmış unlanmış bir kaba veya silikon bir kalıba yerleştirip,  üzerine bıçakla derin çizikler yapıp  15 dk. daha kabarması için bekleyelim.
Fırınımızı 220-230 derecede ısıtalım. Üzerine fırça ile su sürelim.Fırının bir köşesine küçük fırına dayanıklı bir kapta su koyalım.
Fırına koyduktan bir süre sonra 190-200 dereceye düşürelim.Ekmeğin üzerindeki kabuk ilk fırına girince oluşacağından , ince ve çıtır çıtır olması için önce yüksek sonra daha düşük ısıda pişirilmeli.
Aşağı yukarı 40 dakikada kalıpta olanlar pişiyor.Küçük porsiyonluksa 20 dakikada,somun ekmekler ise  30-35 dk.da pişiyor.
Afiyetle....
Şehnaz'ın notu:
Bir ara evde ekmek yapımına merak sarmış , çeşit çeşit ekmekler denemiştim.Zeytinli ,7 tahıllı,4 tahıllı,ekşi mayalı,tatlı mayalı....Bunları ayrı ekmek kategorisi oluncaya kadar devam ettirmek istedim.Ama artık fazla zamanım olmadığından ekmek yapımına ara vermiştim.Cevizli ekmeğim de arşivimde bekliyordu.
Denemenizi tavsiye ederim.Özellikle pazar kahvaltılarında biraz erken uyanıp bu sürprizi yapın ailenize. Ben uzun zamandır
mahrum ediyorum bu keyiften onları...Tabii ki yorgun ve zamansız oluşumdan..
 

88
0
0
Yorum Yaz