sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
12 08 2009

Derin Dondurucuda Bamya

Bamya 1

Dondurucuda Bamya

Derin Dondurucuda Bamya

1 kilo bamya
3-4 domates
Yarım limon suyu
1 litre su
Yapılışı:
Önce çok dikkatli bir şekilde bamyaların şapkalarını ayıklayalım. En kolay ayıklama yolu şapkayı kendinize doğru çevirip ayıklamanız .Çok ince kesilmeli.İçindeki çekirdek bölümüne kadar asla olmamalı.Çünkü bamyayı salgılarından kurtarmanın yolu bu..Göz Kirpiyor

*Bamya ayıklama uzmanı olmasamda mutfak ilgim çocukluk yıllarımda anneme yardım etme isteği ile başladı.Bamya ayıklamanın doğru yöntemini öğrenmemi anneme borçluyum.Mutfak deneyimlerimin klasik türk yemekleri  (Marmara,Rumeli) olan kısmını annemden aldığımı söyleyebilirim.*
 
Suyun içine limon suyunu ilave dip kaynatalım ve ayıklayıp yıkadığımız bamyaları atalım.rengi değişene kadar 5-6 dk. kadar haşlayalım.
Diğer yanda domatesleri rondoda kabukları ile kıyalım.(kabuklarını asla soymam vitamin kabukların altında der uzmanlar)
Teflon bir tavada biraz pişirelim.
Haşlanan bamyaların suyunu süzüp domateslerin içine alalım. 5 dk dikkatlice karıştırarak pişirelim ve ocaktan alalım.Soğutup buzdolabı poşetine koyup derin dondurucuda saklayalım.

Kış aylarında isterseniz tavuk ile isterseniz kıyma veya kuşbaşı dana eti ile soğan ilavesi ile pişirelim.

*Taze fasulyeleri de hemen hemen aynı şekilde hazırlıyoruz.
Kaynar suya atıp 2-3 dakika tutup hemen soğuk suya atıp şokluyoruz.Sonra domates rendesi ile 10 dk. pişirip soğutuyor ve dondurucuya koyuyoruz.

ÜnlemHazırladığımız sebzelerin dondurucuda düzgün durması için hazırladığımız poşetleri önce dikdörtgen bir saklama kabına koyup dondurucuya atarsanız  düzgün şekil almasını sağlarsınız.Donduktan sonra kalıptan çıkarıp yerleştirebilirsiniz .Böylece kalıp gibi duracağından düzgün bir yerleştirme olur.

Göz KirpiyorKış hazırlığı yapmak isteyenlere kolay gelsin..

5762
0
0
Yorum Yaz