sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
20 10 2009

Havuçlu Kek

Havuçlu Dilim

               Havuçlu Kek
Malzeme:
3 yumurta
1 su bardağı şeker
3 fincan un
1 su bardağı havuç
1/2 bardak ceviz
1/2 bardak hindistan cevizi
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tarçın
Yapılışı:
Yumurtaları şekerle birlikte çırpalım.Un ekleyelim ve çırpmaya devam edelim.Rendelenmiş havuç,çekilmiş ceviz,hindistan cevizi,kabartma tozu ve tarçını da ekleyip çırpmaya devam edelim. İstediğniz şekilde bir kalıba boşaltıp 170 derecede 35- 40  dk.Veya kendi ayarlarınıza göre pişmesini kürdan batırarak kontrol edip pişirmeyi sonlandırabilirsiniz.Benim kalıbım derin olduğu için düşük ısı ve uzun süra kullandım.Daha ince dökülmüşse tepsi veya kalıba ısıyı 180, süreyi 25-30 dk. olarak ayarlayabilirsiniz.
Afiyetle.........

Havuçlu Kek

Hepimiz bildiği bu lezzetli ve vitamin deposu keki yaklaşan kış günlerinde çocuklarımız ve kendimiz için çok besleyici,kolay ve lezzetli tarifimi paylaşmak istedim.

Havuç yararları :
 Havuçta bulunan falcarinol antitümör etkinliktedir.
 Akciğer kanserine karşı koruyucudur.

Danimarka yapılan bir araştırma sonucuna göre havucun içerdiği kimyasal bir maddenin bağırsak kanserini engelleyebileceğini göstermiştir.

Düşünme gücünü artırır unutkanlığı giderir.
Taze sıkılmış havuç suyu,
Alzheimerı önleyici özelliktedir.
İçerdiği A vitaminiyle gözlere yararlıdır.

Ayrıca:
Cinsel gücü artırır.

Bağırsak sisteminin sağlıklı çalışmasında etkilidir.

Yemek borusu ve mide yanmasına karşı faydalıdır.

Kansızlık sorunu yaşayanlara öneriliyor.

Cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Cinsel hormonları aktive eder.

Havucun tepesindeki yeşil saplar klorofil içerir.

Havuç soyularak yenildiğinde vitamin ve mineral kaybı oluşur.

Havucun rendelenmesi B ve C vitaminlerinin kaybına neden olur

Cevizin yararları:

Bitki bilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile Chinon Juglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem de yaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor.

 Her sabah kahvaltıda bir miktar ceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil ceviz meyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücü artırdığını belirtti.
 Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarından bir kısmı bunlar.Daha pek çok yararları var.

Başka bir kaynağa göre:
Ceviz kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, antialerjik özellik gösterir, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller
.

100 gr. ceviz içinin içerdiği besin değeri:
700 kalori; 8-24 gr. protein: H gr. karbonhidrat: 0 kolesterol; 62-75 gr. yağ: 1.5 gr. lif; 145 mgr. fosfor: 200 mgr. kalsiyum: 2 mgr. demir; 0,8 mgr. sodyum; 195 mgr. potasyum: 37 mgr. magnezyum; 0,35 mgr. B1 vitamini: 0.10 mgr. B2 vitamini: 0,3 mgr. B3 vitamini; 0,3 mgr. B6 vitamini; 22 mcgr. folik asit: 6 mgr. E vitamini ile eser miktarlarda D ve P vitaminleri.

Hindistan Cevizinin yararları:
Potasyum, sodyum, magnezyum, ve kükürt açısından da zengin bir besindir.Hindistan cevizi çok besleyici, güçlendiricidir. Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

Şehnaz'ın Notu:
Her yaştakiler için oldukça faydalı besin içeren havuçlu kek çocuklarımız içinde ayrıca vitamin ve güç kaynağı..Özellikle kek seven ama içindeki besinleri ayrıca yemeyen çocuklarımız için kış aylarında ideal bir atıştırma..Bir bakıma onlara anlamadan belli etmeden yedirebileceğiniz bir besin deposu..Ayrıca yağsız bir kek oluşundan dolayı korkmadan yenebilecek  bir tatlı Dil

0
0
0
Yorum Yaz