sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
26 12 2008

İskender Kebap


İskender Kebap
 (4 kişilik)
500 gr. kadar  (sırttan)dana eti (veya kişi sayısına göre)
4 adet kebapçı pidesi
2 çorba kaşığı salça
1 kaşık tereyağ
2 kase kadar yoğurt
Yapılışı:
Parça eti tazeyken kesemeyeceğimiz için dondurucuda bekletilmişini kullanıyorum ben.Donmuş eti buzdolabından çıkardıktan 10-15 dk. kadar sonra keskin bir bıçakla çok ince dilimleyin.Teflon tavada çok az yağ veya varsa iç yağ ile pişiriyoruz.Daha sonra iç yağını çıkarıp atıyoruz.
Önceden küçük kareler halinde kestiğimiz kebapçı pidesini servis tabağına yerleştiriyoruz. Salçamızı su ile karıştırıp içine küçük bir parça tereyağ da ekleyip koyu kıvamda kaynatıyoruz.Sıcak sıcak pidelerin üzerine döküyoruz.Çok  az su ile çırparak hazırladığımız yoğurdu da üzerine döküp en üste etlerimizi yerleştirip kızdırdığımız tereyağını da üzerine döküyor ve servis yapıyoruz...
Yanına da ızgarada pişirilmiş biberlerle kebapçıların iskenderini aratmayan bir lezzet tabağı oluşturmuş oluyoruz..

Bir başka yapılış şekli de:
3 tane dövülmüş bonfile
300 gr kıyma
5-6 tane soğan
tuz
Yapılışı:
Soğanı rendeleyip suyunu süzüyoruz.Kıymaya tuz ve soğan suyu ekleyip yoğuruyoruz.Bonfile parçasını folyonun üzerine koyup 2 ye böldüğümüz kıymanın yarısını düzgünce yayıyoruz.Bir parça bonfile daha koyup tekrar kıymalı karışımı yayıyoruz ve en son yine bonfile parçasını üzerine koyup folyo ile paketliyoruz ve buzluğa veya dondurucuya koyuyoruz.Donmuş eti ince dilimleyip yine teflonda pişiriyoruz .
Dondurucudan alıp azar azar tek kişilik bile yapıp tekrar dondurucuya koyabilirsiniz.Afiyetle............
Not:
ÜnlemKebapçı pidesi bulamayanlara öneri:
Un ,su,maya, tuz  ile klasik ekmek hamuru yapıyor ve teflon tava büyüklüğünde açıyoruz ve ağır ateşte pişiriyoruz.Veya yağlanıp unlanmış tepside fırınlıyoruz.
Resim için bu adrese tıklayın:
http://www.negatif.com/foto/557002

519
0
0
Yorum Yaz