sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
04 02 2009

Kebapçı Pidesi

pide

Ünlemİskender kebap tarifini verdiğimde bir arkadaşım kebapçı pidesi bulamadığını söylemişti.Bu pideyi ben çocuklarım çok sevdiği için hep yaparım.Pide bulamayınca da ...Şimdi marketlerde ve semt pazarlarınınçoğunda kebapçı pidesi var ama bulamayanlar için , arşivde bekleyen pidelerimi paylaşmak istedim sizinle..
BİR ÇEŞİT PAZLAMA DA DENEBİLİR Dil

                    Kebapçı Pidesi
Malzeme:
500 gr un
1 yemek kaşığı maya
1 tatlı kaşığı şeker
Su
Tuz
Yapılışı:
Bildiğimiz ekmek hamuru malzemesi ile hazırladığım bu pideleri yapmak çok  kolay.
M
ayalandırmak için önce mayamızı bir kaba alalım, şeker ve 1 bardak ılık su ile karıştırıp 10 dk. bekleyelim.Unu derin bir kaba alıp mayamızı ortasına dökelim.Tuzunu da ilave edip, azar azar çok sert olmayacak şekilde su ekleyerek iyice yoğuralım.
Üzerini örtüp 45 dk. sıcak bir yerde mayalanmaya bırakalım.
Yapacağımız teflon tavanın büyüklüğünde unlanmış bir zeminde açalım ve yağ sürmeden teflona alıp tek tek ağır ateşte çevirerek pişirelim.İsterseniz fırın da da pişirebilirsiniz.
DilKebap yapmak istediğinizde, kebapçı pidesi bulamamaktan şikayet edenlere evde kolayca yapacağınız kebapçı pidesini tadını aratmayan bu pideleri, pazar kahvaltısına da yapıp sıcak sıcak tereyağ sürüp yiyebilirsiniz.İsterseniz, kebap için değil  yemek için yapıyorsanız önce yağsız pişirip diğer yanını çevirdiğinizde üzerine yağ sürüp tekrar çevirerek de pişirebilirsiniz.
                                                   Afiyetle...

3726
0
0
Yorum Yaz