Kısır

2009-06-13 10:12:00
kısır
Malzeme:
2 bardak ince bulgur
1 kuru soğan
1yemek kağığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası (yoksa 2 kaşık domates salçası)
1 limon suyu
tuz
pul biber
sıvı yağ ( zeytin yağ veya ayçiçek yağ)

4-5 yaprak marul
yarım demet taze soğan
yarım demet maydanoz
2 adet salatalık
2-3 domates
3-4 adet sivri biber
Yapılışı:
Bir tepsiye bulguru yayarak koyalım.Üzerine sıcak suyu dökelim.Ne çok sulu ne de kuru olacak şekilde dökülmeli suyu.Fazla gelirse çok güzel olmaz.Tane tane dökülmeli bulgur tamamlandığında.Su ölçüsü çok önemli.
Üzerini kapatıp kendi buharıyla yumuşaması için bir kenara koyalım.
Bu arada soğanı yemeklik tüm yeşillikleri ve domatesi ince ince doğrayalım.
Yumuşayan ve kabaran bulgurumuza sırasıyla sıvı yağ, salça,limon suyu tuz ,pul biber ilave ederek yoğurmaya devam edlim ve en son kuru soğanlarımızı ekleyip iyice karıştıralım.
En son yeşillikleri ve domatesi ekleyip fazla ezmeden iyice harmanlayalım.
Marulları isterseniz içine isterseniz yanında servis edebilirsiniz..

Bir başka yapılış şekli:

Bulguru ıslattıktan sonra salça,yağ,nar ekşisi,kuru soğanla ve tuz,acı pul  biberle iyice yoğurup sadece maydanoz ve taze soğanla da nefis oluyor.
Aslında damak zevkine ve yörelere göre değişen çok çeşitli yapılışları var.
Benim tercihim genellikle içine fazla baharat konulmadan olan her türlü yapılışı.Yani karabiber ,kimyon gibi baharatlar olmadan.Sadece acı kırmızı biberle yapılan her türünü seviyorum.Seçim yapana ve yiyene göre değişiyor.
Afiyetle...

kısır 2

ÜnlemBulgurun yapıldığı ana madde olan buğday; öz, kepek ve endosperm olarak 3 bölümden oluşur ve gerekli olan besin öğelerinin birçoğu öz ve kepek bölümü içerisinde yer alır. Endosperm içerdiği nişasta ve az proteinlerle buğdayın ve tabii ki bulgurun sadece enerji veren bölümüdür. Buğdayın yapısında bulunan öz ve kepek, çinko, magnezyum, krom gibi mineralleri, diyet posasını, bazı fenolleri, fitatları ve selenyumu; ayrıca da B12 dışındaki bütün B vitamini maddlerini içermektedir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bulgur

Göz KirpiyorBulgurun faydaları saymakla bitirilemez. Kısırın içindeki sebzelerle vitamin olarak da zenginleştiği için sık sık yenilebilir ve üstelik kilo almayı da, bulgur  lifli besin olduğundan önler.Bence hanımlar pasta börek yerine günlerinizde bol bol kısır mercimekli köfte ve çeşitli salatalar yiyerek formda da kalabilirsiniz. 

471
0
0
Yorum Yaz