sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
03 06 2009

Kıymalı Bakla

Bakla

Kıymalı Bakla
Malzeme:
1 kilo taze bakla
200 gr. kıyma
3 adet domates
1 orta boy soğan
biraz sıvı yağ
yarım demet dereotu
yarım limon suyu
tuz
Yapılışı:
Önce baklalarımızı ayıklayalım.İki ucundan keserek ve bir kaç parçaya bölerek limon suyu sıktığımız suya atalım.(kararmaması için)
Yemeklik doğranmış soğanımızı sıvı yağda sarartalım.Kıymamızı ilave edip kavurmaya devam edelim.Rendelediğimiz domatesleri de ekleyip biraz daha pişiriyoruz.
 Ben rendelemiyorum 4 e bölüp kabukları ile rondaya atıp iyice parçalıyorum çünkü domateslerin kabukları da değerli...
Bir süzgece alıp sularını süzdürdüğümüz baklaları da ekleyip biraz daha sote ediyoruz.Sıcak su ilave edip pişirmeye bırakıyoruz.
Pişirme biterken, doğradığımız dereotlarını ekleyip 10 dk daha bekliyor ve ocağın altını kapatıyoruz.
Vee yanına veya üzerine yoğurt ile nefis baklamızı servis ediyoruz.

ÜnlemBakla yemeye başlama hikayem:
Tam da bakla mevsimindeyken bakla tarifi eklemek istedim.Biz en çok kıymalı seviyoruz.Pek çok yapılış şekli var.Zeytinyağlısı da eminim güzel.

Bakla yemeğini  evlendiğim güne kadar ağzıma sürmemiştim. Evlendiğimde anladım ki eşim baklayı çok seviyor ben de yapmak ve yemeğe alışmak gerek diye düşündüm.Üstelik bebek bekliyordum  ve her türlü sebzeyi yemem gerekir diye düşünüyordum.
Böylece tıpkı ıspanakta olduğu gibi baklada evlendikten sonra hayatıma girdi.
Anneciğimi ne çok üzmüşüm bazı sebzeleri görüntüsünden dolayı veya kokusundan dolayı, yemeyi reddederek.Oysa ki nefis bir sebze olduğunu yedikten sonra anladım.
Ben sorumluluk duygusu çok yoğun olan bir anne adayı olarak sebzelerin hepsini yemem gerektiğine ve ben yemeye başlayıp alışırsam çocuklarıma da örnek olacağıma karar verip bakla ve diğerlerini yemeye o yıllarda başladım.
Benim çocuklarım Allah'tan bana pek benzemedi.Onları gerek zorlayarak gerek sebze yapınca başka alternatifler yapmayarak yemelerini sağlayıp alıştırdım.
Bir tek yemek konusunda tavizsiz ve acımasızdım.
Ye-ne-cek dedim mi yenecek işte o kadar..Sinirli
Doktorumuza ,çocuklara sebze yedirmenin yollarını sorup küçük sırlar almıştım.Bunlardan biri de *tek çeşit yemek yap ve başka seçenek sunma*.
Ve abur- cubur sayılacak hiç bir şey verme.Sofrada sadece o yemeği görür ve yemezse asla aç kalır diye endişelenip başka şeyler verme demişti.
Kimse açlıktan kısa sürede ölmez bunları yemezse asıl o zaman endişelenmem gerektiğini üzerine basa basa söylemiş ve beni inandırmıştı.
Ben her konuda çocuklarıma karşı zayıf olmama rağmen bu konuda oldukça katı ve disiplinli davrandım.İyi bir öğrenci gibi doktorumuzun tavsiyelerini dinleyerek çocuklarımı tüm sebzelere yemeye alıştırdım.Her ne kadar bazılarını hala yemeyi reddediyorlarsa bile çoğunu yedirmeyi ve sevdirmeyi başardım.Ve her zaman yemek için direndikleri yemek olduğunda sonunda ödüllendireceğim bir çikolata ve çerez tarzı çocukların bayıldığı türevlerden her şey bulunduruyordum.
Yemek ve sofra konusunda oldukça katı kurallarım olsa da buna herkes alıştı.
Mesela herkez aynı anda sofrada olmalı..Özellikle akşam yemeğinde..
Yemek yemeden önce iştah kesen tatlılar dondurmalar yenmemeli vs..
Sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıkları edindikleri için dışarda hızlı yiyecek (fast food) gibi benzeri gıdalar yemiyorlar pek fazla.Ve yaşıtlarından oldukça ince yapıları var.
Bunun için yıllar önce bana yol gösteren çocuklarım 2 yaşına gelene dek hem sağlık hem beslenme hem de psikolojik gelişimlerinde her ay ziyaret edip bilgilerine harfiyen uyduğum doktorumuz Necati Günaltay'a sonsuz teşekkürler ediyorum.
E ben de iyi bir öğrenci idim çocuk büyütme konusunda.Her sözünü dinledim. :)

Kıymalı Bakla

993
0
0
Yorum Yaz