sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
16 11 2008

Meyve Salatası

            
               Meyve Salatası
Malzeme:
4 armut
4 elma
2 muz
4 portakal
4 mandalina
1 nar
1 limon suyu
2 çorba kaşığı pudra şekeri
3-4 çorba kaşığı muz likörü veya portakal likörü
Üzerine:
Krem şanti 1 paket
1 bardakta 2-3 parmak eksik süt
Yapılışı:
Meyve salatasının meyveleri mevsimine göre değişir.Her mevsimin meyvesini bu salatada kullanabilirsiniz.Bu salatayı kış meyvelerine göre yaptım.Önce portakal ve mandalinayı  soyup küçük doğrayın.Elma armut ve muzu da doğrayıp cam kaseye kat kat ve her katın arasına pudra şekeri serperek yerleştirin.En üste kalan pudra şekerini serpip, limon suyunu ve likörünü gezdirip buzdolabında soğumaya bırakın.Yarım saat bekledikten sonra meyvelerı ezmemeye dikkat ederek karıştırıp servis yapın.Üzerine ben 1 paket krem şantiyi 1 bardaktan biraz az sütle çırparak hazırlayıp süslüyorum.
Tatlandırmak için pudra şekeri yerine şurup,likör yerine konyak da kullanabilirsiniz.
Ben bu defalık evde  kalmadığı için  likörsüz yaptım .
Yazın meyva salatasını, içini oyduğunuz kavunun içine doldurarak servis yapabilirsiniz.

Şehnazın önerisi:
Göz KirpiyorNarı tanelerine ayırmak zordur.Uğraştırır insanı...
İşte size nar tanelerini ayıklamanın püf noktası:
Narı ikiye bölün , geniş bir kasenin içine ,kesilmiş tarafı avuç içine gelecek şekilde tutun ve kepçenin tersiyle tepesine ve çevresine vurarak tanelerin avucunuza dökülmesini sağlayın.Parmaklarınız hafif aralık olmalı ki taneler dökülsün.Öyle çabuk ve kolay ayıklanıyor ki...
Narın faydalarını düşünecek olursak çocuklarımıza daha sık ve kolay yedirmenin en güzel yolu..
Göz kırpNarı ayıklamanın bu pratik yolunu sevgili kuzenim Murat'tan öğrendim.Bizde kalmaya geldiklerinde o güzel aile sofralarımızı kurduğumuzda mutfağa girip uygulayarak bana öğretmişti.4-5 yıldır yıldır bu kolay ayıklama sayesinde narı daha  çok yemeye başladık.
{#emotions_dlg.cheesy}(Karides ayıklamayı ve pişirme yolunu da ondan öğrendim)
Kuzenim Narı ayıklamayı sanırım bir restaurant da garsondan öğrenmiş.İçkinin yanına nar istediğinde çok çabuk geldiğini görünce sormuş ve bu küçük sırrı öğrenmiş..
Ona teşekkür ediyorum..Sevgili kuzenim öpüyorum seni...
  
Dil:Meyve salatasını Burada yayınlamak üzere yapmamıştım.Sadece evde bazen meyve yemeye üşenen soymaya üşenen biz bunu yaparak yemek daha eğlenceli olur diyerek başladık.Ee hazır yapmışken de resimleyip yayımlayayım bari dedim...Yani çok da özenilerek yapılmış değil.Gözler 

1266
0
0
Yorum Yaz