sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
14 09 2008

Tatlı Mayalı Ekmek(Nohut mayalı)Tatlı Mayalı Ekmek

 

Malzeme: 

bir avuç nohut

sıcak su

bir fiske tuz 

hamur için ayrıca:

un ve ılık su

 Yapılışı:


 
Nohutları bir bezin arasına yerleştirip bir çekiç yardımıyla dövün.Etrafa fırlamaması için kolay yol kullanmadığınız bir mutfak havlusunun arasında kırmanız .

 Kırdığınız nohutları bir kavanoza koyup 2-3 parmak eksik sıcak suyu ilave edin .Bir fiske tuz ilave edin ve kapağını sıkıca kapatıp, yoğurt mayalar gibi iyice sarıp sarmalayın.sıcak bir yerde bekletin.Bu işlemi öğleden sonra başlatabilirsiniz.ertesi gün kapağı açtığınızda köpükler oluşmuşsa maya oluşmuş demektir. 

  Ertesi gün mayayı süzerek yoğurma kabına alın.(Kokusu ilk  önce kötü gelebilir ama inanın pişince  kalmıyor o koku)..Hamuru ılık su ile hazırlayın. Tuz eklemeyin.Sert bir hamur olacak..Üzerini kapatın  20-30 dk. bekletin.tekrar yoğurun ve yağlanmış ya da yağlı kağıt koyulmuş tepsiye istediğiniz şekilde yerleştirin.(Ben yuvarlak bir tepside pişirdim yukarıda gördüğünüz şekilde). Ve kabarması için 25-30 dk. bekletin.(üzeri kurumasın diye örterek). kabardığında 220 derece ısıttığınız fırına üzerine fırça yardımıyla su sürerek ilk 15 dakikası yüksek sonra düşük ısıya alıp pişirin... Bayatladığında bile kızartarak  üzerine tereyağ sürerek yemek nefis oluyor.
 (veya kalbi koruyan margarin var ya ! hani  onu  sürerek yemek de çok keyifli ..Ben tereyağ değil *kalbi koruyan! O margarini tercih ediyorum yıllardır adını vermiyorum ,siz anladınız onu.. reklam olmasın değil mi?)
                                                                    Afiyetle ...........
ÜnlemÇoğunuz Ayvalık Tostunu bilirsiniz.Ayvalık tostunun ekmeği özeldir.İşte bu özel ekmek nohut mayası yani tatlı mayadan yapılıyor..

 ŞaşırmışBu gün bu aylardır arşivimde bekleyen tarifi neden şimdi verdim?
Hürriyet pazar ekinde Arman Kırım
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/9891497.asp?yazarid=123&gid=61&sz=69044  ekşi mayalı ekmek tarifini vermişti.Ben onu da denedim aylardır arşivimde bekliyor.Ekmek kategorisi olana dek biriksin öyle koyacaktım ekmeklerimi.Daha önce  Zeytinli Ekmek ve Ekmek ve Kanape (4 tahıllı ekmek) tariflerini vermiştim.
Bu gün o yazıyı okuyunca arşivimdeki ekşi mayalı ekmeğim ve tatlı mayalı ekmeğim olduğunu hatırlayıp sizlerlede paylaşmak istedim.Ede ekmek yapımına geçen yıldan beri merak sardım.Çocukken yemediğimiz beğenmediğimiz o sağlıklı ev ekmeklerini şimdi çok önemsiyor ve yapıyorum.Ekmek makinası almak şart oldu.Evde yapılan ekmeğin tadı bir başka oluyor..
Ekşi mayalı ekmek daha zahmetli Arman Kırım'ın tarfinden ve başka kaynaklardan yararlanıp yaptığım ekşi mayalı ekmeğimin de şimdi resmini koyup daha sonra anlatacağım.Bu resimdeki ilk denemem....Ekşi mayalı cevizli ekmek

1182
0
0
Yorum Yaz