sehnazmutfakta
33 Takipçi | 2 Takip
21 09 2008

Yayla Çorbası


            Yayla Çorbası
Malzeme:
8 bardak su
1,5 kahve fincanı un
1,5  yemek kaşığı pirinç
750 gr yoğurt
1 yumurta
Üzerine:
30 gr. tereyağ veya margarin
2 çorba kaşığı nane
1 tatlı kaşığı toz biber
Yapılışı:
Tencereye suyu koyup yıkanmış pirinci ekleyelim ve kaynamaya bırakalım.yumurtayı yoğurda ekleyip çırpalım ve unu ilave edip iyice karışana dek çıpmaya devam edelim.Kaynayan pirinçli sudan bir kaç kepçe ekleyelim karıştırıp bu karışımı tenceremize yavaş yavaş karıştırarak ekleyelim.10 dk. kadar kaynattıktan sonra  ocağımızı kapatalım.
Erittiğimiz tereyağına nane koyup kavuralım pul veya toz kırmızı biberi ekleyip ocağı kapatalım ve çorbanın üzerine gezdirelim.

ÜnlemBen naneleri Sevgili, rahmetli annemin bahçesinden ilk baharda topladım yıkayıp kuruttum ve ufalamadan kavanoza doldurdum.Kullanırken ufalıyorum avucuma alıp.Böylece daha güzel ve hoş bir koku oluyor.Hazır nanelerde bu kadar güzel bir koku olmuyor.Siz annemin bahçesi yok ne yapmalıyımGöz kırp diyorsanız.Pazardan taze nane alıp kurutabilirsiniz.
Benim annem naneyi asla kurutulmuş hazır nane olarak almazdı.O güzel çiçeklerle güllerle dolu bahçesinin bir köşesine nane eker ve oradan herkeze yetecek nane çıkardı.Komşulara bize kurutup verirdi.Allahtan rahmet diliyorum.Ve nurlarda yat annem diyorum..Her yaptığımda bir izin var annem...Ağla

1323
0
0
Yorum Yaz